688 posts
  • Has been part of the Envato Community for over 6 years
  • Has referred 1+ members
  • Has sold $5,000+ on Envato Market
  • Has collected 10+ items on Envato Market
+3 more
_rg_ says

My conclusions:

Marijuana is more expensive than Gold. (Holland – Romania)

Also is quite same drink beer or petrol!!! In cost therms, obviously petrol is better for human health!!! jaja

:)

370 posts
  • Has referred 50+ members
  • Has sold $125,000+ on Envato Market
  • Has collected 10+ items on Envato Market
  • Elite Author: Sold more than $75,000 on Envato Market
+5 more
PixelStores says
Just arrived in Darwin, really hot!
  • Two nights rent in a hostel 6 bed dorm
  • 6 jugs of beer
  • 1/8th of weed
  • 10 steaks from coles
  • 7 big macs
All i can think of at the mo.
A steak is cheaper than a Big Mac?

Agreed, but you have to cook it ;) Australia has alot of cattle ranches, so i guess the competition is tough.

1182 posts
  • Has been part of the Envato Community for over 5 years
  • Has referred 1+ members
  • Has collected 10+ items on Envato Market
  • Sells items exclusively on Envato Market
campolar says
My conclusions:

Marijuana is more expensive than Gold. (Holland – Romania)

Also is quite same drink beer or petrol!!! In cost therms, obviously petrol is better for human health!!! jaja

:)

In Saudi arabia, you get a small of mineral water (its 600ml) for Sr. 1. And you get one litre of petrol for Sr. 0.90 :P

56 posts
  • Has been part of the Envato Community for over 5 years
  • Has referred 1+ members
  • Has sold $1+ on Envato Market
  • Has collected 10+ items on Envato Market
+2 more
stacigh says

$50 can get me 4 cans of Similac for my 3mo.

Or

10 gallons of orange juice

or

Dinner at olive garden

or

1 halloween costume.

577 posts Themes and Graphics
  • Has been part of the Envato Community for over 5 years
  • Has referred 50+ members
  • Has sold $250,000+ on Envato Market
  • Has been a beta tester for an Envato feature
+9 more
Bebel says
  • 1 1/2 Pizzas (realllllly small ones, like 20 cm diameter)
  • 4 big mac menus
  • 30 cans of coke
  • 35 cans of pepsi
  • 40 bottles of cold green tea
  • 15 cans of beer
  • I don’t have a car, so I have no idea about the fuel ;P
  • 30 dishes sushi (cheapest ones, 4 vegetable sushi)
  • 15 tickets from here to the city (one way, 4 stations)
  • a ride in a taxi to the city
  • 15 kg rice
  • food for 3 – 4 days (supermarket)
  • a nice dinner for 2 persons
  • 87% of my ikea desk
  • 150 toilet paper rolls
  • some marijuana and 5 years jail for free :shocked:
294 posts
  • Had an item featured on Envato Market
  • Contributed a free file of the month
  • Has referred 200+ members
  • Has sold $10,000+ on Envato Market
+4 more
amatyr4n says
with $50 here, I could bought one of:
  • 100 liters / 26.4 gallons of fuel
  • 75 cans of coke
  • 200 bottles of mineral water
  • 100 bottles of green tea
  • 50-75 kilograms of rice (1 kg ~ 2 pounds)
  • 100 kilograms of banana/papaya
  • 50-90 kilograms of mango
  • 40 glass of durian ice
  • 50 packs of nasi timbel komplit (you must be wondering what’s this food :D)
677 posts
  • Elite Author: Sold more than $75,000 on Envato Market
  • Has been part of the Envato Community for over 5 years
  • Has sold $250,000+ on Envato Market
  • Has referred 500+ members
+11 more
cudazi Envato team says

I love reading through these, thanks for all the replies!

577 posts Themes and Graphics
  • Has been part of the Envato Community for over 5 years
  • Has referred 50+ members
  • Has sold $250,000+ on Envato Market
  • Has been a beta tester for an Envato feature
+9 more
Bebel says
with $50 here, I could bought one of:
  • 100 kilograms of banana/papaya
  • 50-90 kilograms of mango

Nice! I get 4 bananas for about 3 dollars… and one mango is about 4$, but the most expensive fruits are melons: 15$ +...

1182 posts
  • Has been part of the Envato Community for over 5 years
  • Has referred 1+ members
  • Has collected 10+ items on Envato Market
  • Sells items exclusively on Envato Market
campolar says

In $50, at an average restaurant, a normal meal for one guy, i can get about 30 meals. Thats 10 days of food at a restaurant :P

404 posts
  • Has referred 1+ members
  • Has sold $100+ on Envato Market
  • Has collected 10+ items on Envato Market
  • Located in United Kingdom
+2 more
JackGriffiths says

The UK is becoming quite expensive… for £31 (~$50), I could get:

  • A PC Game (New XBOX 360 & PS3 Games are more expensive than that)
  • 1/4 of a weekly shopping
  • 4 Movie Tickets
  • 9 Medium French Fries, Plain Hamburger & a Water from McDonalds ;)

I don’t know how Apple work their prices out for items, I’ve worked out the exchange rate and added VAT , but it comes nowhere near to the price they charge.

I’m dreading the VAT increase come January 4th… an iPhone 4 (currently £499) will be something like £550. That’s like $800.

I decided to get my iMac this year because I don’t want to may something like £3,600 for a computer.

by
by
by
by
by
by